flowers

Harrietsham
Gardening Society

75th Annual Flower, Vegetable & Craft Show

 

2020 show is booked for Saturday 5th September at the Village Hall - Put the date in your diary now .

 

Please note - Entry Forms must be in by 6.00 p.m. Thursday 3rd September - See schedule for details

 

 

 

Download the  2020 Schedule

 

Download the Yorkshire tea loaf recipe

 

Download the Beetroot cake with chocolate recipe

 

Photos from previous annual show

 

http://photos.harrietshamgardeningsociety.org/#!album-2

 

 

Section A - Vegetables Paris Cup  
Section B - Flowers Taylor Cup  
Section C - General Cranford Cup  
Section D - Home Cooking Members Cup  
Section E - Floral Arrangements J. Hammond Cup  
Section G - Arts & Crafts J. Bond Jubilee Cup  
Section H - Photography 10th Anniversary Salver  
Best Exhibit Section A Douglas Harrison Salver  
Best Exhibit Section B Halton Rose Bowl  
Best Exhibit Section A Class1 W. Russell Cup  
Most Points for Section A & B Robert Bottle Cup  
Most Points in Show Cutbush Cup  
Heaviest Potato Crop Brown Potato Award  
Section F Children Under 7 Bond Shield  
Section F Children (8-10) Mildred Cook Shield  
Section F Children (11-16) Swinburne Cup  
Allotment Award Harrietsham Parish  
Intersociety Challenge HGS Challenge Salver  

 

Show Committee

Mr D Oversby (Chairman)

Mrs J Jordan

Mrs A Gatland

Mr K Harlock

Mrs J Evans

Mr G Evans

Latest Results

 

Results of the members only competition to grow the heaviest crop of potatoes in a 2 gallon bucket from a single seed potato can be viewed here Potato Weights 2019

Section A - Vegetables Paris Cup William Hubble
Section B - Flowers Taylor Cup Alison Davis
Section C - General Cranford Cup David Oversby
Section D - Home Cooking Members Cup Jill Evans
Section E - Floral Arrangements J. Hammond Cup Deanna Dynes
Section G - Arts & Crafts J. Bond Jubilee Cup Hazel Roots
Section H - Photographs 10 Year HGS Salver Barbara Incledon
Best Exhibit Section A Douglas Harrison Salver Gwyneth Thurgood
Best Exhibit Section B Halton Rose Bowl David Oversby
Best Exhibit  Section A Class 1 W. Russell Cup Angela Gatland
Most Points for Section A & B Robert Bottle Cup Alison Davis
Most Points in Show/Banksian Medal Cutbush Cup Barbara Incledon
Heaviest Potato Crop Brown Potato Award Audrey Joy
Section F Children Under 7 Bond Shield Jack Reeve
Section F Children (8-10) Mildred Cook Shield No Award
Section F Children (11-16) Swinburne Cup Lucy Jordan
Allotment Award Harrietsham Parish Mrs P Wilkinson